Friends Of The Muscatatuck River Society

Today's Date is
Wednesday 22nd of November, 2017 -- 08:26 PM
Shady Sweep begins in:

Wayne Durbin/Dan Shade/Kevin Jayne Rendezvous

Next Rendezvous -- Date: 05/06/17 -- Time: 12:00 PM

Orlo Blomquist Memorial Race

Next Race -- Date: 05/01/2016 -- Time: 12:00 PM

This is a memorial/fund-raiser event that takes two days.
This typically is done on a Saturday and Sunday after Kevin's Kleanup.
This is open to people who has a canoe who wants to race, and any public who wishes to watch.


Saturday - Wayne Durbin/Dan Shade/Kevin Jayne Rendezvous

Campsite's will be reserved for people wishing to stay typically Friday and Saturday nights.
Campsites are reserved at the Muscatatuck County Park. Additional reservations can be made though them.

7:00 A.M. - 8:00 A.M.
We start off Breakfast typically at the Log Cabin Inn in Vernon.
9:30 A.M.
A creek is picked based on water levels at the time.
A shuttle service will take canoers to the designated area.
Participants will return to the camp site for lunch after done canoeing.
6:00 P.M.
A pitch-in dinner is held. Participants are asked to bring a covered item. The dinner is typically held at the Dining Hall at the Muscatatuck County Park.
After the dinner, an auction is held to raise money for the FMRS.
Anyone who wishes to donate an auction item, please bring the item(s) the day of the auction.


Sunday - Orlo Blomquist Memorial Race

The Race is held on the Muscatatuck River. Course can be altered based on water levels.
Canoe race classes are determined based on participants.
The event has a $10.00 entry fee for each participant.

12:00 P.M.
Contestants to meet at the Vernon Commons for pre-race information and registration.
12:00 P.M. - 12:45 P.M.
Shuttles are ran to race starting area.
1:00 P.M.
Race start stime.
After race, trophy's are given out based on classes and total time.


Race Results


2017

Overall ResultsClass ResultsParticipantsNumberClassOverall Time
1 1 Logan and Larry Chilman 1 Tandem F/S 0:50:55
2 1 Kyle and Jared Shade 2 Tandem Brother 0:51:22
3 2 Lois and Seth Wonning 4 Tandem Brother 0:53:34
4 1 Shawn Smith / Devon Broadus 20 Tandem Male 0:54:36
5 2 Randy and Levi Walters 13 Tandem F/S 0:56:50
6 1 Luke Chilman 21 Kayak Male 0:57:00
7 1 Lauren Chilman 17 Kayak Female 0:59:37
8 2 Lance Maschino / Dylan Dewar 19 Tandem Male 1:00:12
9 3 Doug Gresham / Lester Maschino 8 Tandem Male 1:01:52
10 1 Jerry and Kim Chilman 22 Tandem Couple 1:03:34
11 2 Duncan Rowda 6 Kayak Male 1:04:34
12 3 Evan Chaille 23 Kayak Male 1:06:45
13 4 Clinton Vogel 15 Kayak Male 1:06:46
14 2 Brian and Missy Rowda 5 Tandem Couple 1:08:35
15 5 Randall Hines 10 Kayak Male 1:09:35
16 6 Christian Anderson 18 Kayak Male 1:09:40
17 7 Peyton Olds 3 Kayak Male 1:09:46
18 8 Jerry Anderson 16 Kayak Male 1:09:47
19 2 Crystal Smith 12 Kayak Female 1:09:51
20 3 Aaron and Ethan Rollins 7 Tandem F/S 1:10:38
21 4 Chad and Hunter Pittman 14 Tandem F/S 1:11:16
22 3 David Kelly / Deb Marchano 9 Tandem Couple 1:23:53
23 9 Israel Vinson 11 Kayak Male 1:25:09

2016

Overall ResultsClass ResultsParticipantsNumberClassOverall Time
1 1 Seth / Louis Wonning 8 Tandem Brothers 0:46:41
2 1 Shawn Smith / Devon Brodas 28 Tandem 0:47:29
3 2 Luke Chicman / Ethan Chaille 15 Tandem 0:48:49
4 3 Logan Chilman / Bryan Druar 18 Tandem 0:48:58
5 1 Randy / Levi Walter 9 Tandem Father/Son 0:51:46
6 1 Clinton Vogel / Kelly Ertel 19 Tandem Couple 0:53:51
7 2 Jerry / Kim Chilman 27 Tandem Couple 0:54:11
8 1 Lane Maschino 30 Kayak Junior 0:54:28
9 1 Lauren Chilman 17 Kayak Womens 0:55:42
10 3 Lizwint / Justin Tucker 14 Tandem Couple 0:58:45
11 1 Darren Smith 23 Kayak Mens 0:58:59
12 1 Carson Vogel / Dylan Druar 10 Tandem Cousins 0:59:33
13 2 Brian / Duncan Rowda 6 Tandem Father/Son 1:00:26
14 2 Greg Martin 26 Kayak Mens 1:03:32
15 3 Randall Hines 12 Kayak Mens 1:03:53
16 1 Jerry Anderson 1 Kayak Senior 1:04:00
17 2 Terry Doran 25 Kayak Womens 1:04:59
18 3 Baylee Chilman 16 Kayak Womens 1:06:02
19 2 Christian Anderson 4 Kayak Junior 1:07:02
20 4 Carissa Hines 13 Kayak Womens 1:07:17
21 4 David Kelly 11 Kayak Mens 1:09:38
22 5 DJ Smith 5 Kayak Mens 1:10:07
23 2 Floyd Smith 2 Kayak Senior 1:10:17
24 5 Valarie Ross 21 Kayak Womens 1:10:37
25 3 Frank Ross 22 Kayak Senior 1:10:40
26 6 Linnea Chilman 29 Kayak Womens 1:10:53
27 1 David / Emily / Susan Druar 7 Tandem 3-Person 1:13:00
28 2 Kyle Hunteman / Dorian Castetter / Steve Flora 20 Tandem 3-Person 1:19:53
29 3 Scott Stiver 3 Kayak Junior 1:27:21
30 30 Brade Bragg 24 Kayak Junior DNF

2014

Overall ResultsClass ResultsParticipantsNumberClassOverall Time
1 1 Bryan Dewar / Logan Chillman 4 Tandem 1:03:33
2 1 Seth Wonning 9 Kayak 1:06:00
3 2 Blake Gill / Randy Walters 1 Tandem 1:06:03
4 2 Louis Wonning 5 Kayak 1:07:03
5 1 Bryan Johnson 10 Solo Canoe 1:07:05
6 2 Joe Montgomery 8 Solo Canoe 1:11:11
7 3 Bill Alcock 7 Kayak 1:11:18
8 1 Kavin/Quinn Gray 13 Father/Son Tandem 1:12:31
9 1 Jonathan/Evan/Eric Stavenheim 6 2-1/2 Men Tandem 1:14:19
10 1 Les Ticknor / Jacoby Hartson 2 Grandfather/Grandson Tandem 1:16:49
11 4 Ben Brewster 15 Kayak 1:19:17
12 5 Wayne Moore 11 Kayak 1:25:20
13 6 Leighton Moore 12 Kayak 1:25:26
14 7 Floyd Smith 14 Kayak 1:27:12
15 3 Dylan Dewar / Kolton Hausperger 3 Tandem 1:32:27